Siatkarze plażowi jadą dalej! Relacja i zdjęcia

W sobotę 13 maja odbyły się Akademickie Mistrzostwa Pomorza i Kujaw w siatkówce plażowej mężczyzn. Organizatorem turnieju był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a mecze rozgrywano na znakomitych boiskach zlokalizowanych przy Liceum Ogólnokształcącym nr 10 w Toruniu. Do turnieju zgłosiło się w tym roku zaledwie jedenaście par. Najliczniejsze reprezentacje wystawiło UMK (5 par) oraz UTP (4 pary). Ponadto wystąpiła jedna para z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz (po kilku sezonach przerwy) jedna para z Wyższej Szkoły Bankowej. Mecze rozgrywano według obowiązujących przepisów siatkówki plażowej (wyjątki: brak odbicia górnego oraz sety do piętnastu punktów) oraz systemem brazylijskim. Podczas zawodów pogoda dopisała, a niektórzy zawodnicy uzyskali „piękną” biało-czerwoną opaleniznę. Mecze stały na całkiem dobrym poziomie, choć nie tak wysokim jak w latach ubiegłych. Atmosfera rozgrywek również była bardzo pozytywna.

W tym sezonie w barwach naszej uczelni występował również student programu Erasmus – Hiszpan Carlos Lopez Fernandez. Carlos jest byłym zawodnikiem kilku hiszpańskich klubów i na piasku prezentuje naprawdę wysoki poziom, szczególnie w defensywie. Trenerem naszej drużyny, niezmiennie od wielu lat, jest mgr Marek Roszak. Naszymi reprezentantami w tym roku byli: Rafał Nowakowski i Jan Kempa, Igor Tobolewski i Krzysztof Zawilski, Jakub Leśniewski i Mateusz Lipiński, Carlos Lopez Fernandez i Piotr Zieliński.

Rafał i Janek pożegnali się z turniejem już po dwóch meczach. W pierwszym ulegli pierwszej parze UMK (0:2), a w drugim Kubie i Mateuszowi (0:2). Igor i Krzysiek rozpoczęli od zwycięstwa z czwartą parą UMK (2:0). Jednakże w dwóch kolejnych meczach przegrali z parą UKW (0:2) oraz drugą parą UMK (1:2) i tak zakończyli zawody. Kuba i Mateusz dzięki szczęśliwemu losowaniu od razu znaleźli się w drugiej rundzie. Potem przegrali z Piotrem i Carlosem (0:2), a następnie wygrali z Rafałem i Jankiem (2:0). W trzecim meczu ulegli czwartej parze UMK (1:2) i odpadli z turnieju. Piotr i Carlos to para, z którą wiązane były najmniejsze nadzieje. Nie mieli bowiem zbyt wiele okazji, aby ze sobą potrenować, a Piotrek jest typowo halowym zawodnikiem. Jednakże swoją grą rozwiali wszelkie obawy. W pierwszym spotkaniu pokonali po niesamowicie zaciętej walce drugą parę UMK (2:1). Następnie ograli Kubę i Mateusza (2:0). W ćwierćfinale bez większych problemów uporali się z piątą parą UMK (2:0). Jednakże w półfinale musieli uznać wyższość pierwszej pary UMK (0:2). W meczu o trzecie miejsce znowu trafili na drugą parę UMK, z którą tym razem przegrali po ponownie bardzo zaciętym spotkaniu (1:2). Piotr i Carlos ukończyli rywalizację na czwartym miejscu, dzięki czemu będą mogli pojechać pod koniec maja do Poznania na półfinały Akademickich Mistrzostw Polski.

Warto podkreślić, że trzeci rok z rzędu zwycięzcami Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw okazała się pierwsza para UMK Dominik Zieliński i Damian Gajewski. Drugie miejsce zajęli Mateusz Wołowicz i Karol Gajo z UKW, a trzecie druga para UMK Adam Głowacki i Marcin Matulis. Tuż za podium uplasowała się czwarta para UTP Piotr Zieliński i Carlos Lopez Fernandez. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenie w rozgrywkach ogólnopolskich!