AMP 2019 – siatkówka mężczyzn

W dniach 26-28 kwietnia odbyły się półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn. Turniej naszej strefy został zorganizowany w Uniwersyteckim Centrum Sportu UMK w Toruniu. Do walki o awans do ogólnopolskiego finału przystąpiły zespoły z czterech województw: zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Z naszego województwa udział wzięli zawodnicy UMK Toruń oraz UTP Bydgoszcz. W sumie do rywalizacji przystąpiło 13 zespołów podzielonych na cztery grupy. Z każdej grupy pierwsze dwa zespoły awansowały do fazy play-off walcząc dalej o miejsca 1-8, natomiast pozostałym pozostawała gra o miejsca 9-13.

Nasi siatkarze trafili do grupy z Politechniką Poznańską oraz AWF Gdańsk. Od samego początku było wiadomo, że akademicy z Poznania, jako jedni z faworytów całego turnieju, postawią bardzo trudne warunki. Z tego względu pierwszy mecz z AWF Gdańsk został potraktowany, jak się później okazało słusznie, jako bezpośrednia walka o awans. Pierwsza partia rozpoczęła się od dobrych zagrywek naszego rozgrywającego i niewielkiej przewagi, którą udało się utrzymać do połowy seta. Niestety w pewnym momencie pojawiło się kilka niewymuszonych błędów, a przeciwnicy przejęli inicjatywę. Pierwszy set został wygrany przez AWF Gdańsk. Otwarcie drugiego seta to koncert naszej drużyny. Prowadzenie 10:2 oraz ostateczny wynik 25:13 nie pozostawił złudzeń kto tym razem był lepszy na parkiecie. O ostatecznym wyniku zdecydować miał zatem tie-break. Bardzo wyrównana gra punkt za punkt zakończyła się niestety minimalnym zwycięstwem zawodników z wybrzeża. W kolejnych meczach fazy grupowej Politechnika Poznańska nie pozostawiła najmniejszych złudzeń wygrywając po 2:0 zarówno z UTP Bydgoszcz jak i AWF Gdańsk. Ostatecznie awans do najlepszej ósemki wywalczyła Politechnika Poznańska i AWF Gdańsk. Naszym siatkarzom pozostała gra o dalsze miejsca. W kolejnych meczach nasi reprezentanci ulegli (również po tie-breaku) Uniwersytetowi Morskiemu w Gdyni oraz pokonali PWSZ Kalisz bez straty seta zajmując ostatecznie 11 miejsce.

Turniej stał na bardzo dobrym poziomie, a większość drużyn prezentowała na boisku podobne umiejętności. Wystarczy dodać, że podczas Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw kilka tygodni temu nasi siatkarze pokonali UMK Toruń, które tym razem zajęło 4 miejsce awansując do finałów ogólnopolskich. Serdecznie gratulujemy chłopakom z Torunia, którzy już za dwa tygodnie w Rzeszowie będą walczyć o najwyższe lokaty na poziomie ogólnopolskim!

Klasyfikacja końcowa:

1. Uniwersytet Szczeciński